Magnez – pierwiastek niezbędny do życia

Przychodzimy dzisiaj do Was z wpisem o magnezie (Mg) – czyli pierwiastkiem, od którego powstała pierwsza część naszej nazwy! Bez magnezu nasz organizm, nie jest w stanie funkcjonować! Zapraszamy do lektury

Magnez
Magnez – nazywany pierwiastkiem życia – uczestniczy w blisko 300 procesach biochemicznych ludzkiego organizmu. Decyduje o prawidłowej pracy układu odpornościowego, nerwowo-mięśniowego, czy też hormonalnego. Czy wiecie, że również bierze udział w budowie kości i zębów ?


Najbardziej pospolitymi objawami niedoboru magnezu mogą być:
Trudności z koncentracją,
Drażliwość,
Drganie powiek,
Skurcze łydek,
Nadmierne wypadanie włosów, czy też łamliwość paznokci,
… oczywiście, to tylko niektóre z objawów.

Dlaczego jesteśmy tak niedoborowi w magnez? Problemem może być słaba dieta, ale i syndrom naszych czasów -stres, który uszczupla bardzo mocno zasoby tego ważnego pierwiastka.

W tym momencie zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób mogę uzupełnić niedobory magnezu? Niestety nie znajdziecie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sposobów jest wiele, lecz nie wszystkie są równie skuteczne i nie sprawdzą się u każdego…

Magnez możemy znaleźć w pożywieniu, między innymi w:
kaszy gryczanej
orzechach
owocach morza,
kakao,
czekoladzie,
bananach

Lecz miejcie na uwadze, że dawki magnezu w pożywieniu, często są niewystarczające i możemy potrzebować dodatkowego „wsparcia z zewnątrz”.

Pierwszym sposobem – jest dostarczenie magnezu poprzez skórę – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się siarczan magnezu, lecz do niego powrócimy za chwilę.

Kolejnym ze sposobów jest dostarczenie magnezu doustnie. Należy podkreślić że wiele preparatów na rynku ma biodostępność na poziomie poniżej 1 % (węglany, tlenki). Warto sięgać po formy dużo lepiej przyswajalne:
jabłczan magnezu
cytrynian magnezu
taurynian magnezu
glicynian magnezu
I-treonian magnezu
Chelaty magnezu

Więcej na temat form doustnych magnezu dowiedziecie się u:
Marcina: https://www.facebook.com/lifebalanceMarcin/

Sól Epsom (inna nazwa dla siarczanu magnezu):
Zostały przeprowadzone badania w Wielkiej Brytanii, na temat wchłanialności siarczanu magnezu. Badano wchłanianie magnezu podczas 12 minutowych kąpieli w roztworach siarczanu magnezu. Sól magnezową rozpuszczano w wodzie o temperaturze 50-55stopni. Kąpiele były brane codziennie, o tej samej porze.
16 z 19 badanych po 7 dniach, osiągnęło znaczny wzrost poziomu magnezu w osoczu, natomiast u pozostałe trzy osoby osiągnęły wzrost magnezu w moczu – co oznaczało, przeniknięcie jonów magnezu poprzez barierę skórną, a następnie zostały one wydalone.

Wyniki powyższych badań sugerują, że magnez w formie siarczanu, wykazuje powinowactwo do przenikania przez skórę, uzupełniając tym samym nasze niedobory magnezu. Uważa się również, że wchłanianie magnezu w porównaniu z podawaniem doustnym jest bezpieczniejsze, ze względu na omijanie przewodu pokarmowego.

Co jeszcze powinniście wiedzieć?
Sól Epsom wykazuje właściwości regenerujące, rozluźniające oraz relaksujące. Poleca się ją głównie sportowcom, oraz osobom pracującym fizycznie. Dodatkowo siarczan magnezu posiada działanie detoksykacyjne, oczyszczające oraz antyłojotokowe. Form stosowania siarczanu magnezu znajdziecie bardzo wiele: kąpiele w soli magnezowej, moczenie nóg w solach magnezowych, przykładanie kompresów na obolałe i przeciążone mięśnie, jak i spryskiwanie obolałych miejsc, bądź całego ciała – oliwką magnezową, którą możecie wykonać sami poprzez zmieszanie siarczanu magnezu wraz z wodą destylowaną

Jednocześnie podczas odrębnych badań, wykazano pozytywny wpływ magnezu na nasz organizm. To właśnie dzięki odpowiedniemu poziomowi magnezu w naszej krwi, nasz organizm może funkcjonować poprawnie. Magnez ma bardzo duże znaczenie w pozytywnej przemianie materii, bierze on udział w trawieniu tłuszczy, białek oraz węglowodanów, jak i przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli (A, D, E, K). Bez magnezu nie zostanie prawidłowa przyswojona wit D3, która jest kluczem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Pierwiastek ten dodatkowo przyspiesza gojenie ran, oraz działa przeciwzapalnie, stąd podaje się go w większych dawkach po operacjach i urazach. B\

Ze swojej strony polecamy Wam nasze Magnezowe sole do kąpieli, łączące w swoim składzie same dobroci:
Siarczan magnezu
Sól z morza martwego
Sól himalajską
Naturalne olejki eteryczne, wpływające pozytywnie na nasze samopoczucie

Dostępne mamy dwa zapachy:
Orzeźwiającą miętę: mglife.webflow.io/product/mietowe-orzezwienie
Relaksującą lawendę: mglife.webflow.io/product/lawendowy-relaks

Obie z nich pozwolą na odprężenie i rozluźnienie mięśni po ciężkim dniu. Możecie je stosować zarówno do kąpieli w wannie, jak i do moczenia nóg 🙂

Źródła:
https://www.epsomsaltcouncil.org/wp-content/uploads/2015/10/report_on_absorption_of_magnesium_sulfate.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5389641/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/epsom-salt#summary

INNE ARTYKUŁY